פתיחת תיק השקעות

פתיחת תיק השקעות

גישה לתיק השקעות

ניהול תיקי השקעות הוא למעשה מתן ייפוי כוח לחברה אשר מתמחה בתחום, לקנות ולמכור ניירות ערך ונכסים פיננסיים במסגרת חשבון בנק של הלקוח. הלקוח מגדיר את גבולות הגזרה והחשיפה המקסימלית לאפיקי ההשקעה השונים, ומנהל ההשקעות פועל על פי שיקול דעתו במסגרת הנחיות הלקוח, בשקיפות מלאה ותוך מתן דיווח שוטף.

בעבר ניהול תיקי השקעות נחשב מוצר "לעשירים בלבד", ברף כניסה של חצי מיליון שקל ומעלה. עם השנים הסכומים לפתיחת תיק ירדו והמוצר הזה הפך נגיש ליותר  אנשים. בשנים האחרונות ישנן  מוצרים פיננסיים המאפשרים כניסה לתחום ניהול ההשקעות גם ללקוחות שעד היום לא יכלו לעשות זאת – בנפח של כמה עשרות אלפי שקלים.

בתחילה מנהל ההשקעות מבין יחד עם הלקוחות מהן אפשרויות ההשקעה העומדות בפניהם, קובעים את סכום החסכון הפנוי להשקעה, מגדירים את מטרות ההשקעה ומשך תקופת ההשקעה לה הם מסוגלים להתחייב, קובעים את רמת הסיכון שהם מסוגלים לסבול, האם הם מעוניינים בניהול תיק אקטיבי או פסיבי, ובשקלול כל האלמנטים ניתן לקבוע את הרכב תיק ההשקעות הרצוי – הווה אומר, מחליטים על רכיבי ההשקעה שיבנו את התיק ועל התמהיל, שיעור ההחזקה מכל אחד מהם.

ניהול פסיבי המודל הוא דרך מכשירים עוקבי מדדים. המערכת בוחנת את צרכי הלקוח ומתאימה לו את הקצאת ההשקעות הנכונה בשבילו. בשלב הבא, המערכת מתאימה סל של מכשירים עוקבי מדדים.

ניהול אקטיבי מתבסס על ניתוח שוק ופעולות רכישת מכשירים פיננסיים ישירים (כמו מניות ואג"ח) באופן רציף ותוך כדי תנועה, כך שייצפו בדיוק גבוה ו'יקדימו' את השוק, לעומת זאת, ניהול פסיבי מתמקד בהשקעה במדדים.

המכשירים עוקבי המדדים הם זולים יותר מאשר ניהול אקטיבי.

המטרה כמובן היא שכספי התיק יושקעו ברכיבי ההשקעה שיניבו את התשואה הגבוהה ביותר האפשרית תחת מגבלות הזמן הנתון להשקעה ורמת הסיכון שבחרנו. ישנם שלושה עקרונות שבעזרתם בונים תיק חכם, יעיל ומניב.

גיוון תיק ההשקעות

כאמרה הידועה, לא מחזיקים את כל הביצים בסל אחד. באמצעות גיוון ברכיבי השקעה שונים בעת בניית תיק ההשקעות, בניירות ערך של חברות בגדלים שונים, ממגזרים שונים, ממדינות שונות וכדומה מקטינים את הסיכון להפסדים מהשקעה באפיק מסויים שנפגע בשל כוח עליון (כמו אסונות טבע או מגפות). מצד שני, צריכים גם להיות ממוקדים ולא להתפרס על קשת רחבה מדי של רכיבי השקעה או ניירות ערך – זה יצמצם רק במקצת את הסיכון, אך עלול לחבל בתשואה הכוללת – גם תיק השקעות פשוט יכול להניב רווחים גדולים. 

משך תקופת ההשקעה​

ברכיבים מנייתיים בטווח הקצר טמון סיכון גדול יותר, ולפיכך שיעור ההחזקה של הרכיבים הסולידיים צריך להיות גבוה יותר ככל שתקופת ההשקעה של הלקוח צפויה להיות קצרה יותר.

מחקרי שוק מוכיחים כי הרכיבים המנייתיים מנצחים כל רכיב השקעה אחר בהשקעה לטווח הארוך, מה שאומר כי ככל שמתארכת תקופת ההשקעה, כך הגדלת שיעורם בתיק תהיה חכמה יותר.

לאור העקרונות הללו, מתאים לסווג את האפשרויות השונות בעת פתיחת תיק ההשקעות על פי משך תקופת ההשקעה הצפויה:

השקעה לתקופה קצרה (בין שנה לחמש שנים)​

ניתוח רב שנים מלמד כי שוק ההון מתנהג בצורה מחזורית מסויימת המתבססת על כשלוש-חמש שנים (בממוצע) של עליות ולאחריהן שנה-שלוש שנים של ירידות (בממוצע) ועל כן, תקופה של שנה עד חמש שנים עדיין נחשבת לתקופה קצרה יחסית . לפיכך, עדיף לתת משקל לרכיבים עם חשיפה בינונית – בעיקר מק”מ או אגרות חוב ממשלתיות אחרות, ואגרות חוב של חברות ציבוריות גדולות ויציבות אשר קיבלו דירוג גבוה, ופחות לרכיבים מנייתיים, הנחשבים בעלי מקדם סיכון גבוה.

השקעה לתקופה בינונית (חמש עד עשר שנים)

כאמור, רכיבים מניתיים צפויים להניב את התשואה הגבוהה ביותר בהשקעה ארוכת טווח וחמש עד עשר שנים נחשבת תקופה מספקת על מנת להשקיע חלק מהכסף ברכיבים מניתיים, ככל שמשך ההשקעה קרוב יותר לעשר שנים) ניתן יהיה להגדיל את שיעור הרכיבים המניתיים בתיק לכיוון ה-50% אך רצוי לא מעבר לזאת: מניות, תעודות סל וקרנות נאמנות מניתייות. החלק הנותר של התיק יכול להיות מורכב מרכיבים בסיכון נמוך יותר כמו אגרות חוב ממשלתיות ושל חברות ציבוריות גדולות וגם מאג”ח של חברות קטנות יותר או אג”ח בעלות דירוג קצת יותר נמוך.

השקעה לתקופה ארוכה (מעל עשר שנים)

כאשר מדובר על טווח להשקעה לתקופה ארוכה מעשר שנים, התבססות על רכיבים מניתיים כגון תעודות סל או מניות לטובת השגת תשואה גבוהה תהיה החכמה והאפקטיבית. כאמור, שיעור הרכיבים המניתיים בתיק יקבע בהתאם לאופי הלקוח ולהגדרת רמת הסיכון אותה הוא מוכן לקחת.

כפי שהודגש, שיעור ההחזקה ברכיבים המניתיים תלוי גם באופי הלקוח וברמת הסיכון אותה הוא מוכן לקחת.

עבור לקוחות נועזים יותר המוכנים ללכת עם ההשקעה שלהם לטווח רחוק, שיעור ההחזקה המקסימלי ברכיבים מניתיים יכול להגיע עד 75% משווי התיק עם ניהול אקטיבי של חקר שוק ובחירת מדוקדקת וחכמה תוך כדי תנועה של מניות נבחרות.

לעומתם, לקוחות שמרניים יותר ירצו להסתפק בסביבות ה – 35% – 40% משווי התיק ברכיבים מניתיים, ורובם במניות ידועות ובטוחות.

בשני המקרים יתרת התיק יכול להיות מורכב כאמור מרכיבים בסיכון נמוך יותר כמו אגרות חוב ממשלתיות ושל חברות ציבוריות גדולות וגם מאג”ח של חברות קטנות יותר או אג”ח בעלות דירוג קצת יותר נמוך.

השקעות דרך קרנות נאמנות ​

ניהול תיקים בסכומים קטנים נעשה לרוב דרך קרנות נאמנות. אין כמובן כפל דמי ניהול – הקרנות עצמן נושאות בעלות זו – ודמי הניהול בכל מקרה הם בהתאם להיקף תיק ההשקעות.

קרן נאמנות נהנית מיתרון לגודל, אשר מאפשר לה לפזר את ההשקעה, כל הפעילות בניירות ערך שנעשית בקרן אינה כרוכה בעלות מצד המשקיע, אלא מנהל הקרן נושא בה.

יתרון משמעותי נוסף של ניהול באמצעות קרן נאמנות הוא דחיית תשלום המס עד למועד מימוש הקרן. בניגוד להשקעה ישירה באגרת חוב בה הריבית משולמת בין חצי שנה לשנה, בקרן נאמנות אין תשלום מס על תקבולי הריבית ועל רווחי ההון עד למועד המימוש של האחזקה ביחידות בקרן.

מאמרים נוספים

מדריך להשקעות באג"ח

להיזהר מבועה! אנשים רבים תופסים את ההשקעה באגרות חוב כהשקעה בטוחה וסולידית. למעשה, כולנו בעלים גאים של אגרות חוב, שמהוות חלק בלתי מבוטל מהפנסיה שלנו

קרא עוד »

מדריך להשקעה בסטארטאפים

מדריך להשקעה בסטארטאפים ההשקעה בסטארטאפים "קורצת" ומפתה משקיעים רבים. הסיפורים, הנכונים, על השקעה בסכומים קטנים בחברות, השקעות שהפכו לרווחים של מיליוני דולר, מושכים לבחון את

קרא עוד »

מדריך השקעה בקרנות נאמנות

מדריך השקעה בקרנות נאמנות אחד המכשירים הפיננסיים להשקעה הינו קרנות נאמנות. במדריך זה נסביר את עקרונות המכשיר, יתרונות וחסרונות. מהות המכשיר הפיננסי- קרנות נאמנות קרן

קרא עוד »
Asset 7

חדשנות

"חדשנות היא לראות את מה שכולם רואים, אך לחשוב את מה שאף אחד לא חשב." אנו משתמשים בטכנולוגיה חדשנית העומדת בסטנדרטים הגבוהים ביותר בתעשייה.

Asset 6

פיזור

על מנת שנוכל לבנות את תיק השקעות האופטימלי עבורך, עלינו לפזר את ההשקעות בחוכמה ובכך אנו מגדרים את רמת הסיכון בצורה הטובה ביותר.

Asset 5

התאמה אישית

בניית תיק השקעות ייחודי ומותאם אישית ללקוח תוך התייחסות לצרכיו ומאפייניו האישיים, על מנת שנבין את רמת הסיכון המתאימה, במטרה לבנות את תיק ההשקעות האופטימלי ביותר.

Asset 3

ביטחון

אנו מקפידים על אכיפת כל הוראות החוק, ונפעל למען בניית מערכת יחסים המבוססת על שקיפות, כבוד הדדי ויושרה, ומבטיחים על שמירת האינטרסים של הלקוח.

יצירת קשר

הזמן הכי טוב לשתול עץ היה לפני 20 שנים, אבל הזמן הבא הכי טוב הוא ברגע זה ממש, צרו איתנו קשר ונצמח ביחד

ידע זה כוח

מנהל תיקי השקעות

מנהל תיקי השקעות

עושים סדר מגוון אפיקי ההשקעה והחיסכון הניתנים ליישום בשוק ההון עשוי להיות מבלבל, ומשום כך לקוחות רבים פונים לייעוץ מקצועי של יועץ השקעות או מנהל

קרא עוד »

מדריך להשקעה בסטארטאפים

מדריך להשקעה בסטארטאפים ההשקעה בסטארטאפים "קורצת" ומפתה משקיעים רבים. הסיפורים, הנכונים, על השקעה בסכומים קטנים בחברות, השקעות שהפכו לרווחים של מיליוני דולר, מושכים לבחון את

קרא עוד »

רשימת פמילי אופיס בישראל

רשימת פמילי אופיס בישראל כספא פמילי אופיס חברת "כספא" פמילי אופיס היא חברה לניהול ההון של כלל לקוחותיה. חברת "כספא" מציעה ניהול נכסים, ייעוץ השקעות

קרא עוד »
השקעות נדל"ן בארה"ב

השקעות נדל"ן בארה"ב

השקעות נדל"ן בארה"ב השקעות נדל"ן הינו ערוץ השקעה המקובל בארצות רבות, בחלק מהן ההשקעה פתוחה רק לאזרחי אותה מדינה, אך ברוב העולם ההשקעה בנדל"ן, ישירות

קרא עוד »
בימים קשים אלו של משבר עולמי ואי וודאות, נולדות הזדמנויות חדשות. מצבי משבר מהסוג הזה מייצרים זעזועים בשוק ההון, וככל שהמשבר נמשך תקופה ארוכה יותר, הזעזועים הופכים לירידות. ועם זאת, נוצרות גם הזדמנויות חדשות.

חשוב לזכור כי יציאה מהשוק תביא את המשקיע לאנחת רווחה מסוימת לזמן מה, אך כאשר השוק יחזור למומנטום חיובי, איתו תבוא העליה של הרצון להשקיע. המשקיעים לטווח ארוך צריכים להבין כי ירידה בשווקים(גם כאשר היא משמעותית) - היא טבעית ולא בהכרח פוגעת בטווח הארוך.

ההיסטוריה לימדה אותנו כי שוק ההון מתחיל להתאושש, גם כאשר החדשות עדיין רעות , לכן יש לנצל נכון את ההזדמנויות הללו. בחברתנו סבורים כי על מנת למנוע הפסדים שלא לצורך ולהקטין את התנודתיות, יש לשמור על תיק מגוון, פיזור רחב, ואי ביצוע פעולות המונעות מלחץ.