מנהל תיקי השקעות

מנהל תיקי השקעות

עושים סדר

מגוון אפיקי ההשקעה והחיסכון הניתנים ליישום בשוק ההון עשוי להיות מבלבל, ומשום כך לקוחות רבים פונים לייעוץ מקצועי של יועץ השקעות או מנהל השקעות. חוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות ובניהול תיקי השקעות התשנ"ה (1995) הגדיר והסדיר את מעמדם של שלושת אנשי המקצוע הייעודיים בשוק:

יועץ השקעות

מייעץ ללקוחותיו בנוגע לכדאיות של השקעה, החזקה, קנייה או מכירה של ניירות ערך או מוצרים פיננסיים שונים. יועץ השקעות פרטי אף רשאי לפרסם את ההמלצות שלו בעלונים, בניוזלטרים וכדומה. הווה אומר, שיועץ ההשקעות מורשה לתת את המלצתו לגבי כדאיות ההשקעה, אך ההחלטה והביצוע של פעולת ההשקעה בפועל נמצאים בידי הלקוח.

משווק השקעות

יועצי השקעות מסוימים קשורים עסקית למוצרים פיננסיים מוגדרים, למשל יועצי השקעות העובדים עבור קרן נאמנות כלשהי או שחברת ייעוץ ההשקעות שלהם מחזיקה בחברה-בת בעלת קרן נאמנות. יועצים אלו מחויבים לעדכן את לקוחותיהם על כך שהינם בתפקיד משווקי השקעות ולא יועצי השקעות, שכן ההמלצות שלהם הינן שיווקיות. לפיכך יש לבדוק היטב מיהו הממליץ על ההשקעה ומה הקשר שלו לניירות הערך או למכשירים הפיננסיים שעליהם המליץ.

מנהל תיקי השקעות

מנהל תיקי השקעות מבצע בעצמו פעולות בתיק ניירות הערך של לקוחותיו, על פי שיקול דעתו ולאחר שבירר מהם המאפיינים, הצרכים והרצונות של כל לקוח. לרוב, אם הלקוח חפץ לאשר מראש כל פעולה יש צורך להגדיר זאת במעמד חתימת ההסכם בין הלקוח למנהל התיק. מכאן, שהקשר בין לקוח למנהל תיקים נשען על רמת אמון גבוהה מאוד.

כל השלושה מחויבים ברישיון

הרשות לניירות ערך היא הגוף הממשלתי שבסמכותו להעניק רישיון ייעוץ או רישיון שיווק ליועצי השקעות ומשווקי השקעות (בהתאמה) ואלו אינם רשאים לעסוק בניהול תיקי השקעות אלא בייעוץ בלבד. להבדיל, בעל רישיון לניהול תיקי השקעות מחזיק בזכות החוקית לעסוק גם בייעוץ השקעות ללא צורך ברישיון נוסף. מנהל תיקי השקעות חייב לעבוד בתאגיד מוסדר, כשגם התאגיד עצמו הינו בעל רישיון ניהול תיקי השקעות. משווקי השקעות ויועצי השקעות יכולים לעבוד כעצמאים או תחת חברה בעלת רישיון שיווק או ייעוץ (בהתאם) או בתאגיד בנקאי.

לפני קבלת הרישיון, יועצי השקעות ומנהלי תיקי השקעות נדרשים לעמוד בבחינות שונות, המוודאות את בקיאותם בדיני ניירות ערך, בקריאת דוחות כספיים, התמצאותם באסטרטגיות השקעה ועוד. מנהלי תיקי השקעות בלבד נדרשים לעמוד בבחינה נוספת בתחומי הערכת ביצועים וניהול סיכונים בתיקי השקעות.

איך לבחור מנהל השקעות

עבור לקוח המעוניין להיכנס לשוק ההון, תיק השקעות מנוהל כהלכה הוא פתרון פיננסי יעיל, חוסך זמן וממקסם תשואה אך יש לבחור בשירות ניהול תיקי השקעות מקצועי ובכך כמובן שעל הלקוח לוודא שניהול תיק ההשקעות שלו מצוי בידיים ברות-סמכא, מקצועיות, בטוחות ונאמנות. מנהל תיק ההשקעות ייבחן במתודת השקעות סדורה המשלבת ניסיון רב, כלים טכנולוגיים מתקדמים וכמובן אחריות מרבית ושקיפות מלאה, המבטיחים ללקוח ראש שקט.

מנהל תיק ההשקעות יספק ללקוח ליווי ותכנון פיננסי כולל וזאת בהתאם לאופיו של הלקוח כמשקיע: משקיע סולידי יהיה מעוניין בניהול זהיר של תיק השקעות סולידי לטווח ארוך, ולעומתו משקיע המחפש אחר תשואה גבוהה יותר ולפיכך מחפש טווח השקעה קצר יותר, פתוח יותר לסיכונים ומייחס חשיבות לנזילות התיק.

בהתאם, לאופייכם תקבע מדיניות ההשקעה, ובכלל זה, נכסים שונים שעשויים להיכלל בתיק, כגון אג"ח, מניות, קרנות נאמנות, תעודות סל, מוצרים עוקבי מדדים ועוד וזאת בזמן שמנהל ההשקעות מנטר ואף משנה אותם באופן רציף על פי התפתחויות בשוק ומדדים שונים.

לפני חתימה על הסכם ניהול תיקים יש לוודא מול מנהל ההשקעות את הנקודות הבאות:

  • מנהל ההשקעות מחזיק ברישיון לניהול תיקי השקעות וכן בפוליסת ביטוח ובהון עצמי כנדרש בחוק.
  • מנהל השקעות אינו קשור באופן ישיר או בעקיפין לקרן נאמנות או לכלי פיננסי אחר. אין בין מנהל ההשקעות לבין הארגון הפיננסי בו הוא מועסק שום ניגוד עניינים.
  • מנהל ההשקעות מקפיד להחזיק את תיקי ההשקעות של לקוחותיו בנפרד אחד מהשני וכמובן בנפרד מתיק ההשקעות שלו עצמו.
  • האסטרטגיה בה ינקוט מנהל ההשקעות והמותאמת לצרכים ולרצונות שהגדיר הלקוח מפורטת בהסכם הכתוב, בכלל זה הגדרה של פעולות ההשקעה עליהן יידע מנהל ההשקעות את הלקוח מראש לפני ביצוען, לרבות תדירות ואמצעי התקשורת בהם יעשה זאת.
  • ההסכם הכתוב כולל פירוט של העדפותיו בצרכים הפיננסיים של הלקוח אשר יתוו את הדרך בבניית תיק ההשקעות. פירוט העמלות ודמי הניהול, כמו גם תנאי סיום התקשרות מוגדרים בשקיפות ובבירור.

מאמרים נוספים

מדריך להשקעות באג"ח

להיזהר מבועה! אנשים רבים תופסים את ההשקעה באגרות חוב כהשקעה בטוחה וסולידית. למעשה, כולנו בעלים גאים של אגרות חוב, שמהוות חלק בלתי מבוטל מהפנסיה שלנו

קרא עוד »

מדריך להשקעה בסטארטאפים

מדריך להשקעה בסטארטאפים ההשקעה בסטארטאפים "קורצת" ומפתה משקיעים רבים. הסיפורים, הנכונים, על השקעה בסכומים קטנים בחברות, השקעות שהפכו לרווחים של מיליוני דולר, מושכים לבחון את

קרא עוד »

מדריך השקעה בקרנות נאמנות

מדריך השקעה בקרנות נאמנות אחד המכשירים הפיננסיים להשקעה הינו קרנות נאמנות. במדריך זה נסביר את עקרונות המכשיר, יתרונות וחסרונות. מהות המכשיר הפיננסי- קרנות נאמנות קרן

קרא עוד »
Asset 7

חדשנות

"חדשנות היא לראות את מה שכולם רואים, אך לחשוב את מה שאף אחד לא חשב." אנו משתמשים בטכנולוגיה חדשנית העומדת בסטנדרטים הגבוהים ביותר בתעשייה.

Asset 6

פיזור

על מנת שנוכל לבנות את תיק השקעות האופטימלי עבורך, עלינו לפזר את ההשקעות בחוכמה ובכך אנו מגדרים את רמת הסיכון בצורה הטובה ביותר.

Asset 5

התאמה אישית

בניית תיק השקעות ייחודי ומותאם אישית ללקוח תוך התייחסות לצרכיו ומאפייניו האישיים, על מנת שנבין את רמת הסיכון המתאימה, במטרה לבנות את תיק ההשקעות האופטימלי ביותר.

Asset 3

ביטחון

אנו מקפידים על אכיפת כל הוראות החוק, ונפעל למען בניית מערכת יחסים המבוססת על שקיפות, כבוד הדדי ויושרה, ומבטיחים על שמירת האינטרסים של הלקוח.

יצירת קשר

הזמן הכי טוב לשתול עץ היה לפני 20 שנים, אבל הזמן הבא הכי טוב הוא ברגע זה ממש, צרו איתנו קשר ונצמח ביחד

ידע זה כוח

פמילי אופיס רמת השרון

פמילי אופיס רמת השרון

פמילי אופיס רמת השרון כאן תוכלו למצוא מידע בנושא חברות הפמילי אופיס הגדולות ברמת השרון חברת עטר ניהול והשקעות – מעניקה מעטפת של שירותי Family

קרא עוד »

פמילי אופיס ניהול

פמילי אופיס ניהול בתום החלטה הודות מנהל השקעות הכי הולם עבור משפחה אמידה, יעבור הניהול אל טיפול של פמילי אופיס ניהול, כאשר המתכנן הכלכלי של

קרא עוד »

פמילי אופיס

פמילי אופיס עם חלוף השנים, תרו הרבה משפחות מן האלפיון העליון אחר גורם מהימן עבור ניהול של הממון שלהם, אשר אותו מצאו בתוך חברות של

קרא עוד »
בימים קשים אלו של משבר עולמי ואי וודאות, נולדות הזדמנויות חדשות. מצבי משבר מהסוג הזה מייצרים זעזועים בשוק ההון, וככל שהמשבר נמשך תקופה ארוכה יותר, הזעזועים הופכים לירידות. ועם זאת, נוצרות גם הזדמנויות חדשות.

חשוב לזכור כי יציאה מהשוק תביא את המשקיע לאנחת רווחה מסוימת לזמן מה, אך כאשר השוק יחזור למומנטום חיובי, איתו תבוא העליה של הרצון להשקיע. המשקיעים לטווח ארוך צריכים להבין כי ירידה בשווקים(גם כאשר היא משמעותית) - היא טבעית ולא בהכרח פוגעת בטווח הארוך.

ההיסטוריה לימדה אותנו כי שוק ההון מתחיל להתאושש, גם כאשר החדשות עדיין רעות , לכן יש לנצל נכון את ההזדמנויות הללו. בחברתנו סבורים כי על מנת למנוע הפסדים שלא לצורך ולהקטין את התנודתיות, יש לשמור על תיק מגוון, פיזור רחב, ואי ביצוע פעולות המונעות מלחץ.